Språk

 

Finnmarkselever markerte seg i yrkesfagmesterskap

Martin Rist (Kirkenes vgs) tok gull i kokkefag under Arctic Skills i Murmansk. Foto: Stig Nytun - Klikk for stort bildeMartin Rist (Kirkenes vgs) tok gull i kokkefag under Arctic Skills i Murmansk. Foto: Stig Nytun

Slik gikk det med utøverne fra Finnmark i Arctic Skills og Skole - NM i yrkesfag.

De siste ukene har skoleelever fra Finnmark deltatt i to store yrkesfagkonkurranser. Arctic Skills ble arrangert i Murmansk 19.-21. april, og Skole- NM gikk av stabelen i Trondheim, Hamar, Lillehammer og Solør 27. april. Flere deltakere fra Finnmark markerte seg helt i toppen av konkurransene. 

-  Innsatsen fra Finnmark har vært fantastisk, og vi gratulerer alle elevene som har deltatt. En stor takk går til engasjerte lærere som har bidratt til at våre elever kan delta. Vi ser at det å ha fokus på yrkesfag nytter, og derfor har fylkeskommunen lagt mye ressurser i å få arrangert særlig Arctic Skills, sier en strålende fornøyd opplæringssjef Lisbeth Sandtrøen. 

Arctic Skills

Under Arctic Skills, som ble arrangert i Murmansk 19. og 20. april, tok Martin Rist (Kirkenes vgs) gullmedalje i kokkefag, og Martin Leistad (Kirkenes vgs) vant gull i elektrikerfag. Leistad vant også gullmedaljen i konkurransen elektromontasje under Skole-NM, sammen med Simon Emanuelsen. 

Gullmedalje fra Arctic Skills ble også delt ut til Samuel Valitälo (Kirkenes vgs) i tømrerfaget. 

Martin Leistad og Simon Emanuelsen på seierspallen etter å ha vunnet elektromontørkonkurransen under Skole-NM. - Klikk for stort bildeMartin Leistad og Simon Emanuelsen på seierspallen etter å ha vunnet elektromontørkonkurransen under Skole-NM.

Sølvmedalje tok Sirirat Buncharoen fra Kirkenes vgs (frisørfag), Jan- Idar Järvi, Kirkenes vgs (bilfaget lette kjøretøy), Mikkel Isak Hætta (tømrerfag), Scott Jensen, Kirkenes vgs (rørleggerfag), og Berit Inga Eira, Samisk vgs og reindriftsskole (reindriftsfag).

Det ble bronse til Finnmark i sveisefag (Nils Samuel Anti, Kirkenes vgs), helsefag (Erle Ollilla Guvåg), reindriftsfag (Maiken Rasdahl Kemi, Samisk vgs og reindriftsskole), og tømrerfag (Mats Ante Bulju).

 

Skole- NM

Under Skole - NM 27.april, stakk Martin Leistad av med gullmedalje fra konkurransen i elektromontasje, sammen med Simon Emanuelsen ( Kirkenes vgs). Aleksander Kvivesen (Kirkenes vgs) fikk bronsemedalje i bilskade og lakk.

Resultatliste og deltakerliste fra Skole-NM finner du her. 

Fant du det du lette etter?