Språk

 

Her er Finnmarks dyktigste yrkesfagelever

Fra tømrerkonkurransen, Finnmarksmesterskapet i yrkesfag 2017. Foto: Ina Eliassen/FFK - Klikk for stort bildeFra tømrerkonkurransen, Finnmarksmesterskapet i yrkesfag 2017. Foto: Ina Eliassen/FFK

Kirkenes videregående skole arrangerte årets Finnmarksmesterskap i yrkesfag.

15. og 16. februar møttes skoleelever fra Nordkapp, Kautokeino, Lakselv, Vadsø og Kirkenes for å konkurrere om å bli best i sitt yrkesfag.

Det ble kåret Finnmarksmestere i fagene tømrer, rørlegger, bilmekaniker, bilskadereparatør og lakkerer, helsearbeider, elektriker, frisør, sveiser, kokkefag, duodji og anleggsmaskinførerfag.

Hard konkurranse

Konkurransene var beinharde, og deltakerne viste høy kompetanse, sier rektor ved Kirkenes videregående Øystein Hansen. Mesterskapet er et godt utstillingsvindu for elevene og fagene - derfor er alle som deltar vinnere, forteller han videre.

Liste over samtlige deltakere finner du her (DOCX, 19 kB).

-  Elevene får vist seg fram for fremtidige arbeidsgivere, de blir lagt merke til i kampen om lærlingeplasser og de framstår som stolte ambassadører for yrkene sine. I en tid hvor næringslivet skriker etter dyktige yrkesutøvere, er slike elever og denne typen konkurranser et viktig bidrag til å øke kompetansen i yrkesfagene, sier Hansen.
 
 
(artikkelen fortsetter under bildegalleri)
 
Sirirat Buncharoen vant konkurransen i frisørfag Kokkefagkonkurransen Tømrerne fikk i oppgave å sette inn vinduer Tora Stien Dæhlin konkurrerte i rørleggerfag Bilfaget lette kjøretøy Fra konkurransen i bilskade og lakkering Finnmarksmesterskap yrkesfag Konkurranse i billakkering Deltaker i tømrerkonkurransen Bilskade Frisørfagkonkurransen Deltaker i sveisefagkonkurransen Deltaker i billakkeringskonkurransen Vinnere yrkesfagkonkurransen

 

Videre til Arctic Skills og NM

Mesterskapet i yrkesfag er en del av forberedelsene til Arctic Skills som går av stabelen i Murmansk i april i år, og Skole-NM som arrangeres i Trondheim, Lillehammer og Hamar. Vinnerne av Finnmarksmesterskapet utgjør Finnmarkslaget i disse arrangementene.

Resultatlista fra mesterskapet er som følger: 

Fag

 

Frisør

  1. Sirirat Buncharoen, Kirkenes
  2. Alicja Mazur, Kirkenes
  3. Mona Helene Røst Bednarczyk, Kirkenes
  1. Polina Udalyeva, Kirkenes

Sveiser

  1. Nils Samuel Anti, Kirkenes
  2. Stian Alexander Nyheim Johansen, Kirkenes
  3. Noppharat Kopowski, Kirkenes

Anleggsmaskinfører

  1. Håkon Torbjørnsen, Kirkenes
  2. Karl Morten Karlsen, Kirkenes
  3. Mattis Johansen, Kirkenes

Kokk

  1. Martin Rist, Kirkenes
  2. Sam D. Persen, Kirkenes
  3. Elin Elisabeth Johansen, Kirkenes

Bilskadereparatør

Billakkerer

  1. Mikael Andre Eriksen, Kirkenes
  2. Kristian Røstvik  Solvang, Kirkenes 
  3. Aleksander Kvivesen, Kirkenes

Bilfaget lette kjøretøy

  1. Jan-Idar Järvi, Kirkenes
  2. Gøran Johnsen, Kirkenes
  3. Vemund Slettvoll, Lakselv

Elektriker

  1. Martin Leistad, Kirkenes
  2. Arja Irene Løkke, Lakselv
  3. Joakim Wagelid Nielsen, Nordkapp

Tømrer

  1. Samuel Vælitalo, Kirkenes
  2. Mikkel Isak Hätta, Kautokeino
  3. Markus Sjåstad, Kirkenes

Rørlegger

  1. Scott Jensen, Kirkenes
  2. Tora Stien Dæhlin, Kirkenes

Design og Duodji

  1. Marte Fjellstad, Kautokeino
  2. Ingrid Marie Gaino, Kautokeino

Barne- og ungdomsarbeider

  1. Nathalie Lindgård, Vadsø

     1. Cicilie Knutseth Jenssen, Vadsø

 

Fant du det du lette etter?